/ 6 نظر / 47 بازدید
فرزند ایران زمین

حفاظت از منابع طبیعی وظیفه عمومی قلمداد میشود .اما گویا شما چند نفر فقط وظیفه شناس هستید.خالق طبیعت نگهدار خود و خانوادهایتان .

درختنجانی

درود به شرفتان

مریم کرمشاهی

درخت ، در تهاجم پاییز هرچه را که از دست بدهد ، روح زندگی را برای خودش نگه می دارد ... درخت بکارید و با دیدنش در هر پاییز و بهار ، مانند درخت بودن را تمرین کنید ...

مریم کرمشاهی

پنجاه سال قبل گروه كوچكي از دانشمندان، طبيعت گرايان، و عده‌اي از رهبران سياسي و اقتصادي گردهم آمدند تا حيات وحش كره‌ي زمين را از انقراض نجات دهند. سازماني كه آنها تاسيس كردند، یعنی "صندوق جهانی طبیعت" تا كنون رشد كرده و بعنوان قابل اعتمادترين و قديمي ترين سازمان حفاظتي شناخته شده است. در سال 1961، «چي-چي» اولين پاندايي كه در غرب زندگي مي كرد، شور و رونق باغ وحش لندن بحساب مي‌آمد. چي-چي مردم را در اكتشاف و اهميت دادن به گونه‌هاي شگفت‌انگيز دنيا با يكديگر همراه نمود. از آن موجود الهام بخش، جرالد واترسون، هنرمند و فعال محيط زيست، تعدادي طراحي از پاندا را ايجاد كرد كه بنيان گذار سازمان، آقاي پيتر اسكات يكي از آنها را به اولين نسخه‌ي لوگوي سازمان برگزيد و اين طراحي‌هاي اوليه از شكل پاندا به يك نماد بين‌المللي براي حفاظت – هم براي امروز و هم براي نسل‌هاي بعدي- تبديل شده است.

مریم کرمشاهی

يك شركت بيوتكنولوژي در كلرادو با مهندسي ژنتيك راهكاري براي تبديل شكر به اسيد اكريليك (acrylic acid) توسط باكتري اي كلاي پيدا كردند. اسيد اكريليك يك جزء مهم از رنگها و مواد چسبنده مي باشد كه در اين روش مي توان از اي كلاي به جاي نفت استفاده كرد. در اين روش نسبت به روش معمول 75 درصد دي اكسيد كربن كمتري به محيط وارد مي گردد ضمن اينكه پروسه ي جديد هزينه ي كمتري را نسبت به روش نفتي در بر مي گيرد. و اگر تنها يك شركت بازرگاني اين روش را اتخاذ كند، سالانه 500000 بشكه نفت كمتري مصرف مي شود. شركت OPX اين تكنولوژي را در يك كارخانه ي نمونه با يك مخزن تخمير 200 ليتري دنبال مي كند و قصد دارد سال آينده شروع به ساخت كارخانه اي با سيستم 20000 ليتري كند. و پس از آن در نظر دارد يك واحد تجاري در سال 2014 بسازد كه ظرفيت توليد 100 ميليون پوند اكريليك را دارد.

حسین پیری

سلاااااااااااااااام به نظر من اتش سوزی به کنار مردمی که برای تحریح گردش و ... میرن بعضی وقت ها خسارت بیشتری به جا میذارن و این اتش سوزی هم کار بعضی ها بود که برای گردش رفته بودند و مشکل اصلی ما اینه که مسولان کوتاهی میکنند و به فکر پیدا کردن مقصر نیستند و فقط می خواهند تقصیر را گردن بقیه می گذارن ... .