گردشگری و مسافرت هم می تواند عبادت باشد عید نوروز1394مبارک


 عیدسعید نوروزسال یک هزار و سیصد و نود و چهار(1394)هجری شمسی را به کلیه طبیعت دوستان،گردشگران، حافظان محیط زیست و منابع طبیعی در هرجای جهان تبریک عرض می نماییم.امید است که توصیه های عملی زیست محیطی را جهت داشتن محیط زیست سالم در  کره زمین بخصوص کشور تنوع زیستیمان ایران پرآوازه که توفیق مسافرت پیدا کردیم رعایت نماییم. اخلاق زیست محیطی را در بیرون از خانه و فضاهای باز رعایت نمایید.پارکهای عمومی، خیابان ها، پارکینگ ها، و مراکز تفریحگاهی را مانند خانه خود بدانید. هیچگاه ساحل دریا، کنار رودخانه ها و چشمه های آب راآلوده نکرده و پیرامون اطراف آنها اشغال نریزید. در هنگاه کمپ زدن و ماندن در مراکز تفریحی کمترین تأثیر را بر پارکها و زیستگاههای حیات وحش داشته باشید. و هیچ اثری از خود بر جای نگذارید، انگار که اصلاً در آنجا نبوده اید، سعی نمایید حیوانات وحشی ازحضورشما باخبر نشوند. هر آنچه با خود به مراکز تفریحی برده اید، هنگام مراجعت مجدد با خودتان بیاورید. در سفرهای خود برای پختن غذا از بخاری مخصوص گردشگری استفاده نمایید، که با این عمل در مصرف چوب صرفه جویی شده وخطرات ناشی از آتش سوزی نیز کم می شود. از تخریب زیستگاه موجودات وحشی و اذیت آنها مخصوصاً حیوانات جوان و پرندگان دارای لانه خودداری ورزید. بخاطر داشته باشید که شما در زیستگاه آنها مهمان شده اید. مطمئن شوید که کاغذ و زباله هایتان در دسترس حیوانات وحشی قرار نگیرد. هیچگاه به حیوانات وحشی غذا ندهید، زیرا این کار عادت طبیعی آنها را مختل می نماید. در صورت مشاهده پرندگان زخمی و مرده موضوع را به اطلاع مقامات حافظ محیط زیست و دیگر سازمانهای مسئول گزارش نمایید.

 توصیه های عملی در تفرجگاهها و مکانهای دیدنی

افرادی که هر چند گاهی بخصوص در ایام نوروز وسیزده بدر به جاهای تفریحی می روند به خوبی اثرات نامطلوب ناشی از جمعیت بر محیط زیست و آلودگی آن آگاهی دارند. هر ساله هزارها نفر از جاهای دیدنی بازدید می نمایند، که بخاطر عدم رعایت قوانین ومقررات زیست محیطی، اثرات ناگواری بر جای می گذارند. در راستای آموزش اخلاقیات زیست محیطی نکات زیر پیشنهاد می گردد:

١-   در مراکز تفریحی(جنگل، ساحل دریا، کنار چشمه های آب و......) تمام اشیاء قابل باز یافت را با خودتان بر گردانید و تحویل کار خانه های باز یافت(در صورت وجود)  ویا دوره گرد هایی که  به آن وسایل  نیاز دارند وحتی خریدارند، در غیر این صورت به طریقه مناسب آنها رادفن نمایید.

٢-   اگر تفریگاه مورد استفاده شما در ساحل یا نزدیکی ساحل واقع شده است، پوشش گیاهی مابین تفریگاه و ساحل را حفظ کنید تا احتمال ورود ارگانیسم های خطر ناک مدفوعی را به وسیله سیلاب به داخل آب کم کرده باشید.

٣-   از حیات وحش منطقه از طریق و جلوگیری از تخریب لانه آنها حفاظت کنید. از پر کردن تالابها و تغییر دادن خطوط ساحلی خود داری ورزید، چناچه حیوانات دست آموز مانند سگ همراه دارید اجازه ندهید زیاد از شما دور شوند.

۴-   در مراکز کوهستانی و جنگلی بخصوص حوزه زاگرس با توجه به اینکه یکی از  پنج اکوسیستم های با ارزش کشور ما  بخاطر نقشی که در تأمین آب دارد از قطع درختان بومی این حوزه آبخیز خوداری نمایید. زیر درختان آتش روشن ننمایید، در صورت نیاز آن را حتماً خاموش کنید.

با آرزوی سالی خوش برای همه بخصوص گردشگران وطبیعت دوستان عزیز سراسر ایران و جهان بدانیم:

که احترام به طبیعت، احترام به خالق یکتا و احترام به زندگی است. و تخریب محیط زیست به هرشکل ممکن خیانت در امانت و ظلم به نسلهای آینده و کنونی بشر در هرجای این کره خاکیاست.

محمد فیضی

 یاوران محیط زیست سیمره (یاوران منظومه شمسی)

                               

 

/ 17 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قلی وند از شیراز

[تایید] خیلی خوب بود اقای فیضی... متشکرم

ترنج

سلام خسته نباشد توصیه های به موقع و به جاست من هم به عنوان یک عضو کوچک از این مجموعه خو د و اطرافیانم رو ملزم به رعایت موارد ذکر شده از جانب شما میدانم . موفق و پیروز باشید.

ترنج

سلام خسته نباشد توصیه های به موقع و به جاست من هم به عنوان یک عضو کوچک از این مجموعه خو د و اطرافیانم رو ملزم به رعایت موارد ذکر شده از جانب شما میدانم . موفق و پیروز باشید.

ک

سلام استاد.سال نو بر شما مبارک

مریم

کبیر کوه زیباست ولی اگر انسان های تغیان گر خرابش نکنند

حمید فیضی

داداشی سایتت دبشه .

حسن

تافرهنگ سازی نشه هرچی بگیم بی فایده است...

مریم

آنجا که طبیعت توقف میکند هنر آغاز میشود.

آیت کرد

سال نو بر شما جناب فیضی و خانواده محترم مبارک باشد

محیا و مبینا و محمد امیر

سال نورابه شما آقای فیضی وتمام مردم طبیعت دوست تبریک می گوییم ما دوست داریم در روز سیز ده به در مردم طبیعت را آلوده نکنند و آشغال های خود را در طبیعت نریزند و شاخه های درخت ها را نشکنند ما هم همیشه در نگهداری از طبیعت کوشا هستیم امید واریم مردم هم در حفظ و پاکیزه نگه داشتن طبیعت کوشا باشند.