20 آذرماه روز جهانی کوهستان بر دوست داران و حفاظان زیباییهای کوهستان مبارک باد

نماد روز جهانی کوهستان
نماد روز جهانی کوهستان شامل سه مثلث متساوی الاضلاع بر روی یک خط افقی است. مثلث سمت چپ یک الماس آبی رنگ در بالا دارد و نشان از یخ و برف در قله کوه و لزوم توجه به گرمایش زمین و حفظ برفهای کوهستان دارد. مثلث میانه دایره نارنجی دارد که نشان دهنده منابع طبیعی محیط کوهستان است که به طور مداوم از داخل کوه ها استخراج می شوند و مثلث سمت راست یک مثلث سبز کوچک در پایه دارد که نشان دهنده سرسبزی و محصولاتی است که در دامنه کوه ها رشد می کنند.اهمیت کوهها سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است.کوه ها، زیستگاه گونه های بی شمار گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند. کوه ها، بزرگترین گردشگاه ها و ورزشگاه ها هستند و با داشتن چشم اندازی باشکوه و هوای پاک، امکان پیاده روی و ورزش در یک محیط دل انگیز را فراهم کرده اند.کوهها در بر گیرنده عناصر مهمی نظیر، آب ، گونه‌های گیاهی و حیات وحش منحصر هستند. طرفداران محیط ‌زیست به منظوز حمایت از کوهستان و جلوگیری از تخریب آن در این روز در یک اقدامی نمادین به کوهستانها رفته و ضمن پاکسازی کوهستانها از مردم درخواست می‌کنند که کوهستانها را تخریب ننمایند.بر کسی پوشیده نخواهد بود که عوامل بسیاری مانندانباشت زباله، معدن کاوی، چرای بی رویۀ دام، جاده سازی، ویلا سازی و ... هر روزه موجبات تخریب اکوسیستم محیط های کوهستانی را فراهم نموده و نتایجی به جز انقراض گونه های گیاهی و جانوری، فرسایش ذخایر ژنتیکی، آلودگی و کاهش منابع آبی و خاکی و ... در پی نداشته است. در چنین شرایطی، پاکسازی، حفاظت و نگهداری از محیط های کوهستانی، به یک ضرورت مبرم و اساسی تبدیل شده است.بدین منظور همۀ دوستداران طبیعت کوهستان در بیشتر نقاط جهان، در روز جهانی پاکسازی کوهستان، اقدام به پاکسازی محیط های کوهستانی می نمایند. این امر در کشور ما نیز طی سالیان گذشته، به صورت پراکنده و ناهماهنگ، توسط برخی گروه ها، باشگاه ها و تشکل های کوهنوردی انجام شده است.در راستای تحقق چنین هدفی، به همۀ دوستداران طبیعت و محیط های کوهستانی به ویژه تشکل های کوهنوردی و زیست محیطی، عکاسان و خبرنگاران رسانه ها؛سایر علاقمندان به طبیعت کوهستان  پیشنهاد می کنیم تا روز بیستم آذر ماه با شرکت در برنامه های پاکسازی کوهستان و یا با تهیۀ خبر، عکس، نوشتار و اس. ام. اس.در جهت ارتقای فرهنگ عمومی جامعه بخصوص جامعه بومی محلی ، برانگیختن حس مشارکت و ایجاد همدلی افزایش حساسیت نسبت به این مناسبت نمادین زیست محیطی جهانی  و جهت بهبود وضعیت محیط زیست زیبای کوهستانهای مناطق خویش از هیچ کوششی فروگذار ننماییم و  هرسال این مناسبتهای نمادین  را که حیات همه وابسته به آنهاست را با شکوه  هرچه بیشتر برگزار نماییم. این شاید حداقل کاری باشد که از دست همه بر می آیدکه به کودکانمان بیاموزیم که درختان حوضه های آبخیز را مقدس پندارند مانندصحنه های زیرقابل تأمل است:

                                    محمد فیضی       یاوران محیط زیست سیمره(یاوران منظومه شمسی)

/ 17 نظر / 135 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حمید فیضی

سایت خیلی خوبی است .

حمید فیضی

سایت خیلی خوبی است .

مریم کرمشاهی

تا حالا حتما شنيديد كه ميگند پشت بام هاي سفيد با انعكاس نور مي توانند ساختمانها را خنك نگه دارند اما آيا همين ايده براي خنك كردن كوه ها هم مي تواند به كار رود؟ در كشور پرو اين آزمايش روي كوهي به وسعت هفتاد هكتار در حال انجام است. تا كنون دو هكتار از اين مساحت توسط رنگ سفيد سازگار با محيط زيست كه تركيب آن شامل ليمو، سفيده‌ي تخم مرغ صنعتي و آب است، انجام شده. از آنجاييكه يخچال طبيعي روي كوه مورد نظر منبع تامين آب شيرين براي ساكنان اطراف آن است، موفقيت اين پروژه اهميت بسزايي دارد. اميد مي رود كه نور خورشيد از روي سطح سفيد كوه منعكس شود و وارد اتمسفر گردد، در نتيجه قله‌ي كوه خنك مي ماند و ميكرو اقليم سرد حاصل از اين عمليات به بازسازي يخچال كمك كند.

مریم کرمشاهی

کنکوری ها را راحت بگذارید هر چند در سالهای اخیر بحث حذف کنکور مطرح است، با این حال کنکور در مقاطع مختلف همچنان مهمترین بحث تحصیلی موجود در میان خانواده هاست اما چه بسا توقعات نابجایی که داوطلبان را از هدف خود دور می کند. در روزهای اخیر بعد از مسائل اقتصادی شاید کنکور را بتوان همچنان داغترین بحث خانواده هایی دانست که دانش آموز و پشت کنکوری دارند. اما این بحثهای داغ و دغدغه های خانواده چه میزان بر سرنوشت کنکوریها موفق است و اصولا مفید است یا نه؟ چند سال قبل خبرهایی از توقعات خانواده ها و حتی خودکشی کنکوریها شنیده شد اما بررسیها نشان می دهد برخی خانواده ها همچنان از فرزندان خود توقع بالا دارند. با بحثهایی که می شود و نیز خبرهایی که هر چند روز یکبار راجع به کنکور و کارت و کلاس و ... به طور طبیعی از رسانه ها منعکس می شود پشت کنکوریها خودبخود دچار نوعی استرس می شوند و وقتی اینها به نگرانیهای خانواده ها افزوده شوند گاهی کار به جاهای باریک می کشد. سال گذشته در یکی از حوزه های برگزاری کنکور در یکی از کلانشهرها اورژانس به سه نفر ارائه خدمات کرد که هر سه آنها در اثر استرس نیازمند خدمات درمانی شده بودند. یکی از آنها

مریم کرمشاهی

تکنیکهای مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور برنامه ریزی صحیح یعنی استفاده از لحظه لحظه ی زندگی. برنامه ریزی برنامه ریزی صحیح یعنیاستفاده از لحظه لحظه ی زندگی. هیچ هدفی هر چند به ظاهر بزرگ و دستنیافتنی باشد وجود ندارد که با برنامه ریزی صحیح قابل حصول نباشد.مهم ترین اصول برنامه ریزی که به نام هفت اصل طلایی معروف است عبارت اند از: 1 - برنامه ریزی باید به حد کافی انعطاف پذیر باشد . یعنی در آن یکسری ساعاتآزاد باشد که به دروس اختصاص داده نشود تا در صورت پیشامد های غیرمنتظره بتوان به جبران ساعات از دست رفته پرداخت و عقب ماندگی های بوجودآمده را در آن ساعات جبران کرد. 2 - برنامه ریزی باید فردی وبر اساس خصوصیت های ویژه و نقاط قوت و ضعف هرفرد باشد . عین حال باید توجه داشت عمل برنامه ریزی انفرادی هنگامی که فردبا دوستانی همراه شود که عادات تحصیلی یکسان دارند یا هدف مشترکی را تعقیبمیکنند ساده تر است! 3 - در برنامه ریزی دروسی که پشت سر هم قرار میگیرند از نظر موضوع تفاوتبیشتری باید داشته باشند و دروس مشابه پشت سر هم خوانده نشود 4 - افزودن بر ساعات درسی و پیشرفت به صورت پله پله صورت گیرد نه به صورت حرکت موشکی یا سطح شی

محمد امیر مبینا ومحیافیضی

سلام عمو جان ما وقتی به کوه میرویم آشغال ها را جمع می کنیم

محمد امیر مبینا ومحیافیضی

سلام عمو جان ما وقتی به کوه میرویم آشغال ها را جمع می کنیم

محمد امیر مبینا ومحیافیضی

سلام عمو جان ما وقتی به کوه میرویم آشغال ها را جمع می کنیم

پردیس الهامی

سلام ما هم وقتی به کوه میریم من وخواهرم آشغال هارو جمع میکنیم

حسن الهامی

باسلام،آری حیات وادامه ی زندگی تمام موجودات به حفاظت واستفاده ی درست ازطبیعت بستگی دارد،طبیعت برای یک بارعکس گرفتن ساخته نشده است،مابایدامروزه خیلی بیشترازگذشته درحراستازتمام مواهب خدادادی جدیت داشته باشیم،متاسفانه بسیاری ازافرادهیچگونه توجهی به این مواردندارند،آخرین آمارمرکز جنگلهاومراتع سرانه هرایرانی ازمنابع طبیعی را۱۷۰۰مترمربع تعیین کرده استولی مردم مابی مبالات به تخریب میپردازندومسولین امرهم به این تخریب دامن میزنندچون بایاوران محیط زیست همسونیستند،امیدوارم بشرامروزبه رشدی ازدانش وشعوربرسیم که قدرطبیعت رادانسته وباآن مهربان باشیم.