یاوران محیط زیست سیمره(یاوران منظومه شمسی) Seimare Environment helper

محیط زیست و منابع طبیعی در: شهرستان ،استان ،کشورجمهوری اسلامی ،منظومه شمسی - همایش ها وسمینارهای زیست محیطی داخلی و خارجی -مقالات زیست محیطی

فعالیتهای بدون ارزیابی زیست محیطی در حوضه های آبخیز تهدید ادامه زندگی آیندگان!
ساعت ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۸   کلمات کلیدی: فعالیت راهسازی ،محمد فیضی ،تونل کبیرکوه ،تهدید حوضه آبخیز

بر همگان روشن است که بسیاری از تهدیدهای زیست محیطی؛ تخریب منابع و آلودگی ها نتیجه فعالیت های غیر منطبق با محیط زیست می باشد.از این نظر آگاه بودن آحاد جامعه بخصوص برنامه ریزان؛ مدیران و سیاستگزاران  و آشنایی آنها با ارزش و اهمیت حفظ محیط زیست برای ادامه زندگی بشر امری مهم می باشد.دسترسی به آب شیرین و تمیز یکی از مهمترین موضوعات مطرح برای انسان امروز است.و تنها تأمین کننده این نیاز اساسی حوضه های آبخیز هست که علاوه بر خشکسالی؛ و ریزگردها و آتش سوزیهای عمدی فعالیت های بدون ارزیابی محیط زیست نیز تهدیدی عمده  حوضه های آبخیز و ساکنان و مجاور آنها است. فعالیت های این چنینی ؛طرح مدیران سبز اندیش که از سال 1384توسط دفتر مشارکت وآموزش همگانی سازمان حفاظت محیط زیست برای مخاطبین اثر گذار دردستور کار بود نتیجه باید این گونه باشد؟ چرا از ابزار و تکنولوژیهای جدید برای فعالیت های راهسازی استفاده نمی شود؟به بهانه راه؛ سد , تونل, باید آب شرب نسل آینده را قطع نمود؟ کی پاسخگوست؟تخریب سرزمین یعنی چه؟ و..............حوضه آبخیز کبیر کوه در استان ایلام تأمین کننده آب شرب و کشاورزی شش شهرستان و دهها بخش و دهستان و روستا با این روند بهره کشی بحران کم آبی را در منطقه تشدید خواهد نمود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

پشت این نوع فعالیت ها در بالا مناظر زیبای زیر هست که با این روندتخریبی چیزی از کبیرکوه در آینده ای نه چندان دور باقی نخواهد ماند!!!!!!!!! قضاوت با شما!!پاسخگوی نسل آینده چه کسانی هستند؟تصاویری از آبشار تختان مرداد93  :

محمد فیضی

یاوران محیط زیست سیمره (یاوران منظومه شمسی)


 
آتش سوزیهای عمدی؛ خشکسالی ؛ریزگردها؛ تهدیدی جدی برای حوضه های آبخیر
ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳٩۳/٥/٢   کلمات کلیدی: کبیر کوه-مریم شادیوند ،آتش سوزی عمدی ،پایگاه اطفای حریق زاگرس ،حوضه آبخیز یاوران محیط زیست

در روزهای 27و 28 تیرماه 93 مهمترین حوضه آبخیز کبیرکوه تأمین کننده آب شرب و کشاورزی شهرستانهای( دره شهر؛ آبدانان؛بدره؛ملکشاهی؛ وحتی مهران و دهلران) واقع در استان ایلام بخشهای وسیعی اززیباترین جنگلهای آن طعمه حریق شد.پدیده شوم آتش سوزی هرسال بخش وسیعی از حوضه های آبخیز کشور ما را از بین می برد. که علی رغم وعده و عیدهای مسئولین مربوطه در وجود پایگاه اطفای حریق برای زاگرس هنوز فکری اساسی برای این پدیده شوم و بشرساز نشده است.از آنجایی که حفاظت از حوضه های آبخیز بخصوص زاگرس اهمیت حیاتی داشته  در عمل و درمواقع بحران خبری از امکانات و تجهیزات حداقلی برای مهار آتش سوزی برای نهادهای نظارتی و بهره بردار وجود ندارد و این نشان می دهد که آمار و ارقامهای گذشته ما فقط ادعایی کذایی بیش نبود..................به هر حال این بار نیز که با تلاش و جدیت نیروهای مردمی؛ نهادهای نظامی و انتظامی  شهرستانهای دره شهر و آبدانان و حضور دو فرماندار  دلسوزحوضه آبخیز؛ سرکار خانم شادیوند و آقای عسکری(فرمانداران دره شهر و آبدانان)  در محل وتشویق نیروها آتش مهارگردید. امید است باتدبیر خردمندانه دیگر نزاریم آخریق رمقهای حیاتی ازحوضه های آبخیزی که تأمین کننده نیازهای اساسی آب شرب و کشاورزی ساکنان این مناطق هست گرفته شود. این چند تصویر از وقوع حادثه بقیه تصاویر در ادامه مطلب قابل مشاهده هستند:

محمد فیضی

یاوران محیط زیست سیمره(یاوران منظومه شمسی)